وبلاگ نوین‌ویپ

تجارت بزرگ در زمينه VOIP

همواره با پديد آمدن يك فناوری جديد در عرصه‌های گوناگون،‌ فناوري‌های قبل در معرض انحطاط قرار می‌گيرند. فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها از اين قاعده مستثنا نيست، بلكه چنين وضعيتی در آن بيش از ساير حوزه‌ها احساس می‌شود. با شكل گيری تكنولوژی VOIP حوزه های متنوعی از جمله مكالمات تلفنی معمولی، ارتباط از طريق نمابر و حتا استفاده از پست الكترونيكی دچار تهديد شده‌اند. در كشورهای مختلف دنيا به منظور جلوگيری از اين ضررهای مالی و يا به منظور تطبيق با شرايط جديد تدابير مختلفی انديشيده شده است. برای مثال در كشورهايی مانند سوئد و يا برخی از ايالات آمريكا به طور كامل به اين تكنولوژی روی آورده شده است و VOIP به عنوان جای‌گزينی برای تلفن های سنتی در نظر گرفته شده است،‌ در حالی كه در برخی از كشورها از جمله پرتغال و يا امارات متحده عربی، به طور كامل اين تكنولوژی ممنوع شده است.

و اما امروزه VOIP و انتقال صوت بر پايه اين فناوری به صورت يک تجارت بزرگ در آمده‌است كه هم‌چنان روند رو به رشد بالايی دارد. مزيت اصلي اين نوع مكالمات برای كاربران، هزينه پايين آن است كه موجب ترجيه آن به شبكه‌های مخابراتی سنتی می‌شود.

اين تجارت از سه ديدگاه قابل بررسی است:

فروش تجهيزات ساختاری: به منظور رسيدن به كارايی بالاتر و كيفيت بهتر صدا در مكالمات VOIP، نياز به استفاده از تجهيزات ويژه‌ای در شبكه‌های مبتنی بر IP است. انواع مسيردهنده (Router) های VOIP، سوييچ‌های شبكه خاص اين كاربرد و دروازه (Gateway) های ويژه و ... از اين تجهيزات هستند. شركت سيسكو در سال‌های 1996 تا 1999 تعداد يک ميليون عدد از اين تجهيزات را فروخت، در حالی كه در سال 2000 به تنهايی يک ميليون عدد ديگر از اين تجهيزات توسط اين شركت به فروش رسيد. اين آمار خود بيان‌گر سرعت رشد اين فناوری است.

فروش گوشی‌های تلفنی جديد: براي پشتيبانی بهتر فناوری VOIP گوشی‌های تلفنی خاصی ساخته شده‌اند كه خود به طور مستقيم به شبكه مبتنی بر پايه IP (برای مثال اينترنت) متصل می‌شوند و می‌توانند اطلاعات را در قالب بسته‌های داده بر روی اين شبكه منتقل نمايند. تا سال 2001 در آمد ناشی از فروش اين گونه گوشی‌ها برای سازنده‌های آن‌ها حدود يک ميليارد دلار بود كه پيش‌بينی شده است تا سال 2006 اين رقم به پنج ميليارد دلار افزايش يابد.

ارايه خدمات در قالب مراكز تلفنی نسل بعد: با وجود عدم وابستگی تكنولوژی VOIP به مراكز مخابراتی،‌ به منظور ايجاد سهولت در برقراری ارتباط (برای مثال توزيع شماره تلفن به كاربران) و ارايه سرويس‌های مختلف مراكز تلفنی VOIP بر روی شبكه اينترنت شكل گرفته‌اند كه پيش‌بينی می‌شود اين مراكز در آينده دارای درآمد بالايی باشند.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره VoIP با بخش پشتیبانی نوین ویپ تماس بگیرید. 88003373-021

برچسب ها IP PhoneVoIPویپ
بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان