دانش‌نامه ویپ

اطلاعات کامل ویپ به فارسی

درگاه ویپ (Gateway) چیست؟

درگاه ویپ دستگاهی است که از پروتکل های اینترنتی برای ارسال و دریفات ارتباطات صوتی (ویپ) استفاده می کند. این عبارت کلی است و می تواند در موارد مختلفی استفاده شود.

دستگاه های متعددی از این نوع وجود دارند که تبدیل به یکی از انواع متداول خدمات تلفنی صوتی در بسیاری از زمینه ها شده است.

راه اندازی

یک درگاه معمولی ویپ دارای رابط هایی برای شبکه های IP، PSTN یا خدمات تلفنی قدیمی (POTS) است. این دستگاه برای کاربرد های متعددی پیکربندی می شود که عبارتند از :

  • دستگاه تلفنی داخلی یا PABX همراه با اتصال خروجی ویپ از طریق اینترنت
  • رابط PSTN به یک شبکه تلفنی با قابلیت اتصال IP به یک سامانه تلفنی ویپ
  • رابط های PSTN و ویپ خارجی هستند و گاهی اوقات ارتباطی را به اندازه هزینه های تماس محلی به یک مرکز تماس با یک مرکز تماس راه دور برقرار می کنند.

رابط PSTN اغلب به صورت دوتایی است یا به عنوان ارتباط هایی برای روی یک ایستگاه تبادل خارجی (FXS) و یک دفتر مبادله خارجی (FXO) عمل می کند.

رابط FXS به دستگاه های FXO مانند تلفن های آنالوگ محلی یا بخش مبادله ای PABX متصل می شود و رابط FXO به دستگاه های FXS مانند شبکه های PSTN متصل می گردد.

دستگاهی با توان نسبتا بالا برای استفاده بهتر از فرمت های فشرده سازی مانند G.729a مورد نیاز است که نسبتا ازران قیمت و ساده است که عملیات مشابهی را با استفاده از پهنای باند بیتشر بر روی G.711 انجام می دهد.

هر دستگاهی که قابلیت ارائه صوت به فرمت G.711 در بستر اینترنت را داشته باشد به عنوان یک “درگاه ویپ” شناخته می شود اما دستگاهی که قابلیت ارسال و دریافت همزمان را داشته باشد عملکرد بهتری خواهد داشت.

همچنین دستگاهی که کدک های بیشتری را پشتیبانی نماید معمولا در شرایط مختلفی مانند پهنای باند محدود، عملکرد بهتری دارد، بسته های داده با سرعت بیشتری ارسال می شوند (البته تاخیر چند میلی ثانیه ای بین ارسال ها وجود دارد) که معمولا از پروتکل VoIP برای ارسال استفاده می کنند.

همچنین از دست رفتن یک یا دو بسته معمولا منجر به کاهش چشم گیر عملکرد سیگنال نمی شود.

با استفاده از کدک G.711 می توان همراه این دستگاه ها از یک ماشین فکس یا مودم نیز استفاده کرد چرا که کدک G.711 عملیات فشرده سازی پخش صوت را به سادگی انجام می دهد و سایر کدک ها معمولا قادر به انجام چنین کاری نیستند.

هر رایانه شخصی پیشرفته که دارای میکروفن و بلندگو یا هد ستی که هر دو این قابلیت ها را داشته باشد می تواند به عنوان درگاه ویپ عمل کند و برای این کار نیازمند ارتباط اینترنتی و رله SIP است.

بسیاری از رله های SIP تجاری هستند و بر حسب کارکرد بر دقیقه یا نرخ ثابت برای خدمات نامحدود هزینه بر هستند و در تعدادی از کانال ها ارائه می شوند.

فهرست مندرجات

پشتیبانی تلفنی رایگان