وبلاگ نوین‌ویپ

تلفن تحت شبکه voip (تلفن متصل به ویپ) چیست؟

تلفن تحت شبکه voip (تلفن متصل به ویپ) چیست؟

تلفن‌های هوشمند اندروید و آیفون، تلفن‌های سکه‌ای و حتی کبوترهای نامه‌بر همگی تجلی خلاقیت و تلاش هوشمندانه بشریت هستند. همه ما از ابتدای خلقت به‌دنبال راهی برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر بودیم و هستیم. اما این مسئله که برای برقراری ارتباط چه هزینه‌ای باید بپردازیم، همواره مطرح بوده است.

تا جایی که برقراری تماس با راه‌های دور و هزینه‌های سرسام آور مراکز تماس، سبب شد تا تکنولوژی مثل همیشه دست به کار شود و نسل تلفن تحت شبکه VOIP (ویپ) را به ما معرفی کند.

تلفن‌های تحت شبکه یا آی پی فون (IP Phone) در اصطلاح به تلفن‌هایی گفته می‌شود که در شبکه ویپ (VoIP) به کار گرفته می‌شوند. این تجهیزات با پشتیبانی از پروتکل SIP ، قابلیت تماس و انتقال صدا و تصویر را بر بستر شبکه IP همچون اینترنت، برای کاربران فراهم می‌سازند.

اما تلفن تحت شبکه voip (تلفن متصل به voip) چه تفاوتی با تلفن‌های قدیمی دارد؟ و چرا این روزها تا این اندازه نزد کسب و کارها محبوب شده‌ است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ این سئوالات را دریافت کنید.

تلفن تحت شبکه VOIP (تلفن تحت شبکه ویپ)

تفاوت تلفن تحت شبکه و تلفن‌های آنالوگ

تلفن‌های تحت شبکه، زمانی پا به عرصه حضور گذاشتند که تلفن‌های دیجیتال اساساً دیگر قادر به تأمین نیازهای کسب و کارها و مشاغل نبودند.

تلفن‌های دیجیتال و آنالوگ تنها از سیستم‌های محدودی مانند TDM و PBX پشتیبانی می‌کردند، اما به‌تدریج کسب و کارها با دنیای مدرن همگام شدند و به سوی استفاده از شبکه IP گام برداشتند.

اینجا بود که اهمیت و مزایای استفاده از تلفن‌های تحت شبکه در کسب و کارها، نمود بیشتری پیدا کرد. شبکه‌ای که توانست، تحول شگرفی در شرکت‌ها ایجاد نماید. در ادامه با فناوری VoIP و تلفن متصل به ویپ، بیشتر آشنا می‌شوید.

تلفن تحت شبکه VOIP (تلفن متصل به ویپ)

تلفن‌های تحت شبکه بر خلاف مدل‌های دیجیتال و آنالوگ تنها به منظور برقراری ارتباط روی کار نیامدند، این تلفن‌ها ضریب ایمنی را نیز در کسب و کارها به شدت افزایش دادند و امکانات متعددی را در اختیار مخاطبان خود قرار دادند.

VoIP به‌معنای انتقال همزمان صدا با استفاده از شبکه اینترنت است. در‌ این‌ حالت، صدا از طریق استفاده از شبکه IP به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌شود. سپس این سیگنال‌ها فشرده و در‌ادامه از طریق شبکه اینترنت به مقصد می‌رسند.

بنابراین برای برقراری تماس تلفنی دیگر نیازی به مداخله شرکت‌های مخابراتی نیست؛ بلکه اینترنت تمام وظایف را برعهده می‌گیرد و انصافاً از عهده این کار نیز به خوبی بر‌آمده است.

مزایای زیاد استفاده از سیستم VoIP، بر تعداد کاربران این سیستم‌ها افزوده است؛ چراکه این سیستم، افراد را از پرداخت هزینه‌های سنگین تماس‌های راه‌دور بی‌نیاز کرده‌است. به‌عبارتی با استفاده از تلفن تحت شبکه ویپ، دیگر نیازی به کابل‌کشی‌های پر‌دردسر و پرداخت هزینه‌های سرسام آور ارتباط بین المللی و... نخواهید‌داشت.

و خبر خوب اینکه با استفاده از تلفن تحت شبکه و مرکز تماس ویپ، می‌توانید به سادگی و در محیط منزل به صورت دورکاری، امور شرکت را به انجام برسانید، زیرا تنها وسیله مورد‌نیاز یک نرم‌افزار تماس VoIP با یک گوشی تلفن‌همراه مجهز به پروتکل Sip و هدست است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه استفاده از این فناوری آشنا شوید.

عملکرد تلفن تحت شبکه

نحوه کار این سیستم به هیچ عنوان پیچیده نیست. تکنولوژی به‌کار‌رفته در‌ زمینه برقراری مکالمه از طریق شبکه دیتا بسیار ساده است. با استفاده از این تکنولوژی از طریق شبکه اینترنت و بدون نیاز به تلفن‌های ثابت یا اپراتورهای تلفن‌همراه، می‌توانید تماس‌های خود را برقرار‌ کنید.

در این سیستم، سیگنال‌های آنالوگ نظیر صدای انسان به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌شوند. این انتقال از طریق پهنای باند شبکه شما انجام می‌شود.

تلفن‌های تحت شبکه روی یک شبکه منحصربه‌فرد پیاده‌سازی می‌شوند. این شبکه می‌تواند شبکه اینترنت باشد که در این صورت از نام VoIP برای آن استفاده می‌شود، و یا اگر تماس از طریق شبکه راه دور باشد، Voice over Wi-Fi نامیده می‌شود که تماس‌ها را با استفاده از تماس بی‌سیم برقرار می‌کند.

برای استفاده از تلفن‌های تحت شبکه، تنها به یک شبکه IP نیاز خواهید داشت. جالب است اگر برای برقراری تماس با پرسنل خود از تلفن تحت شبکه که با استفاده از شبکه WAN برقراری ارتباط را میسر می‌کند، استفاده کنید، هزینه برقراری تماس را به صفر می‌رسانید.

شبکه wan يک شبکه ارتباطي است که از لحاظ اندازه به مناطق جغرافيايي بزرگي تقسيم مي‌شود به عنوان مثال، اينترنت يک شبکه WAN عمومي است.

تلفن تحت شبکه VOIP

نحوه استفاده از تلفن‌های تحت شبکه یا متصل به ویپ

 • قبل از هر چیز به‌منظور برقراری تماس از طریق VoIP ، به اینترنت پر‌سرعت نیاز دارید.
 • در مرحله بعدی شرکت تأمین‌کننده، داشبوردی را در اختیار شما قرار می‌دهد. تمام اطلاعات شما در یک فضای ابری ذخیره و نگهداری می‌شود.
 • در قدم بعدی می‌توانید شماره‌های موجود در فهرست مخاطبین و شماره‌های مربوط به کسب و‌ کار را تغییر دهید. شماره‌ای را به لیست مخاطبان خود اضافه یا کم کنید.
 • تنظیماتی مربوط به انتقال تماس را در داشبورد خود انجام دهید و حالا همه چیز آماده است. می‌توانید نخستین تماس خود را برقرار کنید.

مزایای استفاده از تلفن تحت شبکه

مزایای استفاده از تلفن‌های تحت شبکه بسیار گسترده است. تنها با استفاده از اینترنت پرسرعت می‌توانید از مزایای این سرویس بهره‌مند شوید.

علاوه‌ بر‌ این با استفاده از این تکنولوژی در کسب و‌کار خود تا حد زیادی از هزینه‌های مربوط به برقراری تماس خواهید‌ کاست. اما مزایای این سرویس به همین‌جا ختم نمی‌شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این سرویس اشاره می‌کنیم:

 • سازگاری با انواع گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی
 • امکان هماهنگی تلفن‌های رومیزی با سیستم VoIP
 • امکان استفاده از تلفن تحت شبکه از طریق شبکه بی‌سیم
 • عدم نیاز به سیم‌کشی داخلی
 • کیفیت فوق‌العاده بالای صدا و تصویر
 • امکان برقراری تماس تصویری و برگزاری کنفرانس
 • کاهش هزینه تماس‌های داخلی و خارجی
 • امنیت بسیار بالای شبکه ارتباطی
 • مدیریت ساده و متمرکز اطلاعات در فضای اینترنت
 • امکان دریافت پیام‌های صوتی در در پنل گزارشات
 • هماهنگی با انواع CRM یا سیستم‌های مدیریت
 • تسهیل برقراری ارتباط کارکنان با بخش‌های متفاوت
 • قابلیت استفاده از چندین شماره تلفن روی شبکه
 • ارتقا کارایی و بهبود شبکه‌های ویپ در طی زمان
 • قابلیت برنامه‌نویسی و سازگاری با سیستم‌های متفاوت
 • امکان ارسال و دریافت فکس
 • قابلیت ضبط مکالمات انجام‌شده
 • برخورداری از قابلیت انتظار در صف تماس یا Call waiting

سیستم تلفن تحت شبکه، عملکرد و کیفیت ارتباطات را به شدت بهبود بخشیده است. کافی است این سیستم را در کسب و کار خود به کار ببرید تا بر تمام امور کسب و کار خود نظارت داشته باشید.

با استفاده از این سرویس هیچ چیز از چشم شما پنهان نخواهد ماند. اما این سرویس نیز مانند هر سرویس دیگری معایبی دارد؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با معایب استفاده از سرویس تلفن تحت شبکه آشنا شوید.

معایب تلفن تحت شبکه

در کنار مزایای فوق‌العاده فناوری ویپ و تلفن تحت شبکه، این تکنولوژی معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 • کیفیت صدا و تصویر دریافتی به‌ وسعت پهنای باند شما بستگی دارد.
 • سرعت پایین اینترنت برقراری تماس را کاملاً مختل می‌کند.
 • این سیستم در‌صورت استفاده در کسب وکارها کاملاً به انرژی برق متکی خواهد‌بود.

با آگاهی از معایب این سیستم می‌توانید اقدامات لازم را در راستای رفع این معایب انجام دهید، چرا که معایب این سرویس از استقبال کسب و کارها نکاسته است.

اگر با همه توضیحاتی که تا اینجا داده شد، همچنان برای استفاده از این سیستم، مردد هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا با علل استقبال کسب و کارها از این تکنولوژی آشنا شوید.

تلفن تحت شبکه ویپ

چرا کسب و کارها شیفته تلفن تحت شبکه یا متصل به VoIP هستند؟

تعداد کسب و کارهایی که از سرویس تلفن تحت شبکه VoIP استفاده می‌کنند، همواره در حال افزایش است. البته این کسب و کارها دلایل خوبی برای این‌کار دارند.

چراکه زمانی‌که صحبت از برقراری تماس در کسب و کارها به میان می‌آید؛ ویپ بهترین گزینه روی میز برای صاحبان مشاغل است. کسب و‌کارها همواره به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که ارتقا کیفی کسب و کار را به همراه داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شده‌است؛ تلفن تحت شبکه به‌سرعت گوی‌ سبقت را از تلفن‌های سنتی برباید؛ انعطاف بسیار بالا و قابلیت‌های حرفه‌ای در زمینه برقراری تماس آن هم در ازای مبلغی بسیار ناچیز است.

همچنین امروزه با استفاده فراگیر از تلفن‌های هوشمند، کارمندان دیگر به میزهای خود غل و زنجیر نمی‌شوند؛ بلکه کارمندان به‌صورت سیار و خارج از محل‌کار نیز مشغول به فعالیت هستند، در‌این شرایط فناوری VoIP امکان برقراری ارتباطی بی‌نظیر را برای این کارمندان فراهم کرده‌است.

این عوامل در کنار مزایایی که پیشتر به آن‌ها اشاره شد؛ دلیل قانع کننده‌ای برای توجیه استقبال کسب و‌کار‌ها از این تکنولوژی هستند.

امروزه برقراری ارتباط در کسب و کارها به معنی افزایش سوددهی و رونق اقتصادی است. زمانی که افراد در بخش‌های متفاوت تجارت به سادگی با یکدیگر در تماس باشند و نیازهای خود را با یکدیگر درمیان بگذراند، سودآوری در تجارت نیز به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

تلفن‌های تحت شبکه بهترین راهکار موجود در راستای تحقق این امر بوده‌اند. به همین دلیل کسب و کار به خوبی استفاده از تلفن‌های تحت شبکه را در برنامه‌های خود گنجانده‌اند.

اگر شما هم ترغیب شده‌اید که این فناوری پیشرفته را در کسب و کار خود به کار ببرید در ادامه با تجهیزاتی لازم جهت استفاده از این تکنولوژی آشنا می‌شوید.

تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از تلفن متصل به VoIP

تجهیزات مورد نیاز شما برای استفاده از تلفن متصل به ویپ، به نوع و عملکردی که از مرکز تماس خود  انتظار دارید، بستگی دارد. اما در نخستین گام باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

 • اگر از پهنای‌باندی وابسته‌ به فیبرنوری استفاده کنید؛ نتایج رضایت‌بخش‌تری را تجربه خواهید‌کرد.
 • بهتر‌است از اینترنت نامحدود استفاده‌کنید که مشکلی در برقراری ارتباط روی ندهد.
 • اگر می‌خواهید با استفاده از تلفن رومیزی سنتی خود از شبکه ویپ استفاده کنید؛ به یک مبدل ویپ نیاز خواهید‌ داشت.
 • در‌صورتی‌که این سیستم را روی رایانه خود به کار می‌برید؛ به اینترنت پر‌سرعت، نرم‌افزار مناسب و یک هدست با میکروفون است که کیفیت صدای مطلوب را در اختیار شما قرار دهد، نیاز خواهید داشت.
 • به‌طور معمول هدست عملکرد بهتری از تلفن رومیزی خواهد‌ داشت، اما بدون وجود هدست نیز برقراری تماس امکان‌پذیر است و تجربه‌ای دلچسب را برای شما به همراه خواهد‌داشت.
 • در‌صورت تمایل به استفاده از گوشی هوشمند جهت برقراری تماس از طریق شبکه، کافی‌است گوشی تلفن خود را به اینترنت وصل‌کنید و از اپلیکیشن محبوب خود جهت برقراری تماس استفاده‌کنید.

با‌توجه به نیازها و امکانات موجود در کسب و‌کار شما ممکن است برای راه‌اندازی مرکز تماس VoIP به تجهیزات دیگری نیز نیاز داشته‌باشید. از این‌رو، بهتر‌است قبل از تهیه تجهیزات، با نوین ویپ تماس بگیرید و ضمن استفاده از مشاوره رایگان مجموعه، علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها، با راه اندازی مرکز تماس حرفه‌ای، کسب و کار خود را بیش از پیش، توسعه دهید.

تلفن متصل به VOIP

سخن آخر اینکه...

تدابیر و رویکرد بشر، در ترغیب برای استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، سبب شده تا شاهد تحولات زیادی در نوع مدیریت کسب و کارها باشیم و استفاده از تلفن‌های تحت شبکه از جمله موفق‌ترین تلاش‌های بشر در استفاده از تکنولوژی در جهت توسعه کسب و کارها بوده‌ است.

با مطالعه این مقاله و آشنایی با مزایای استفاده از تلفن‌های تحت شبکه برای کسب و کارها، اگر تصمیم دارید در دنیای تجارت آنلاین از رقبای خود چند گام جلوتر حرکت کنید، همین حالا دست به کار شده و به وب‌سایت نوین ویپ به آدرس www.novinvoip.com مراجعه نمایید و یا با شماره‌گیری تلفن 91029108_021 ، از خدمات مشاوره رایگان مجموعه نوین ویپ، بهره‌مند شوید.

نوین ویپ، با ارائه خدمات تلفن گویا بر پایه VOIP، همچون ارائه مراکز تلفن نرم افزاری و سخت افزاری، جامع‌ترین راهکار يکپارچه‌سازی سيستم تلفنی سازمان‌ها بر روی شبکه IP است.

این سامانه، مناسب تمامی کسب‌و‌کارهایی است که به افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه‌های تماس خود فکر می‌کنند.

بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ