وبلاگ نوین‌ویپ

پورت‌‌های FXO و FXS و کاربرد آنها در ویپ

FXO و FXS اسامی پورت‌هایی هستند که در سیستم های تلفنی آنالوگ استفاده می‌گردند. FXS مخفف Foreign Exchange Subscriber می‌باشد و در واقع پورتی است که خطوط آنالوگ شهری را به دستگاه تلفن مشترک میرساند.

FXS چیست؟

به عبارت دیگر FXS همان سوکت روی دیوار می باشد و در گاهی است که برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را تولید می کند.

FXO چیست؟

FXO که مخفف Foreign Exchange Offic میباشد، درگاهی است که خط آنالوگ به آن وارد می شود و برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را دریافت می کند، FXO معمولا همان پورتی هست که روی دستگاه تلفن یا فکس مشاهده میکنید.

از آنجایکه پورت FXO معمولا به دستگاه وصل است خود دستگاه را مثلا تلفن یا فکس را FXO Device نیز می نامند. در صورت نداشتن سانترال (PBX)، تلفن مستقیما به پورت FXS (سوکت روی دیوار) متصل می شود. اما اگر سیستم سانترال(PBX) داشته باشید، خطوط شهری شما به پورت های FXO سانترال و تلفن های شما نیز به پورت های FXS سانترال متصل می شوند، بنابراین دستگاه سانترال شما باید هر دو پورت FXO و FXS را داشته باشد.

کاربرد FXO و FXS در VoIP

وقتی که تصمیم می گیرید تلفن ها و خطوط آنالوگ را در یک سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید و یا PBX سنتی خود را به یک IP-PBX متصل کنید، به یک مبدل که کار تبدیل بین این دو سیستم را انجام دهد نیاز دارید و با FXO و FXS بیشتر سرو کار خواهید داشت.

این کارت ها معمولا ماژولار هستند و روی آنها ماژول های FXOیا FXS نصب می‌شود. از ماژول FXO برای اتصال خطوط آنالوگ مخابرات (PSTN) به سیستم های تلفنی IP استفاده می شود و از ماژول FXS برای اتصال دستگاه تلفن و فکس به سیستم VoIP استفاده می شود.

ماژول FXS و FXO از نظر ظاهری هیچ فرقی با هم ندارند ولی عموماً ماژول FXS به رنگ سبز است و ماژول FXO به رنگ قرمز است

استفاده از گیتوی FXO و FXS

گیتوی FXO:

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به یک سیستم تلفنی مبتنی بر IP به یک گیتوی FXO نیاز دارید. با استفاده از گیتوی FXO خطوط تلفن آنالوگ شما می توانند تماس های ویپ برقرار سازند.

گیتوی FXS:

یک گیتوی FXS برای ارتباط بین سیستم های تلفن سانترال سنتی (PBX) و سیستم تلفن ویپ (IP-PBX) استفاده می شود.

همچنین می توانید با استفاده از گیتوی های FXS دستگاه های تلفن آنالوگ و فکس خود را در یک شبکه تلفنی ویپ قابل استفاده سازید.

آداپتور تلفنی یا ATA

ATA نوعی مبدل آنالوگ به دیجیتال است که سیگنال‌های صوتی آنالوگ را از گوشی تلفن دریافت کرده و پس از تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتالی روی شبکه به سمت مقصد ارسال می‌کند و برای اتصال دستگاه تلفن و فکس آنالوگ به سیستم های تلفنی VoIP، از آن استفاده می شود.ATA ها معمولا دارای یک یا دو پورت FXO و یا FXS هستند.

***

برای خرید و نصب تجهیزات ویپ می توانید با بخش پشتیبانی و فروش شرکت نوین ویپ تماس بگیرید یا به فروشگاه ویپ ما مراجعه کنید.

تلفن تماس: 91029108-021

برچسب ویپ
بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ