وبلاگ نوین‌ویپ

تلفن گویا (۱۳۴) هواگو؛ اعلام وضعیت و پیش بینی آب و هوا

سامانه تلفن گویای 134 «هواگو» (Dial A Weather Service) یک سیستم هشدار و پیش بینی دقیق آب و هوایی است که جهت تسهیل دسترسی افراد به داده‌های هواشناسی برای برنامه ریزی امور زندگی علی الخصوص مسافرت‌ها و پیش بینی موقعیت‌های خطرناک و استراتژیک برای مدیران و صاحبان مشاغل کاربرد دارد. در ادامه با این سامانه کاربردی بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد سامانه (134) هواگو

افراد با شماره‌گیری 134 و ارتباط با وب سرویس سازمان هواشناسی از طریق تلفن همراه یا تلفن ثابت، به راحتی می‌توانند وضعیت آب و هوای فعلی، پیش بینی وضعیت آب و هوا، هشدارهای جوی و توصیه‌های هواشناسی کشاورزی و... شهرهای مختلف را دریافت نمایند. این سامانه تلفن گویا به دلیل استفاده آسان و دقت داده‌ها یکی از محبوب‌ترین  و پرکاربردترین سامانه‌های مورد استفاده در میان عموم افراد است.

چه کسانی می‌توانند از سامانه هواگو استفاده کنند؟

 • مسافران و افرادی که قصد سفر دارند
 • رانندگان خارج و داخل استانی
 • کشاورزان و باغداران
 • دامداران
 • صیادان
 • و...

شایان ذکر است تماس گيرندگان یا کاربران سامانه 134 هواگو عموم مردم هستند، زيرا پيش بيني‌هاي هواشناسي براي دستگاههاي اجرايي و نهادهاي خاص به طرق ديگر ارسال مي‌شود.

امکانات سامانه هواگو

 1. قابلیت اعلام وضعیت جوی به صورت شبانه روزی
 2. پیش بینی هوا در روزهای آتی
 3. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی
 4. توصیه‌های هواشناسی شیلات
 5. اعلام اطلاعیه و اخطارهای هواشناسی و جاده‌ای
 6. اعلام هشدار زرد و قرمز در مواقع ضروری

ویژگی‌های فنی تلفن گویای 134

 • قابلیت پشتیبانی از خطوط E1
 • قابلیت پشتیبانی از خطوط سیپ ترانک
 • قابلت افزایش خطوط تا 10 خط E1
 • قابلیت پشتیبانی از تماس 300 کاربر به صورت همزمان

ضرورت وجود سامانه 134 هواگو

با توجه به تغییرات اقلیمی اخیر، شاهد بحران‌ها و حوادث طبیعی فراوانی در فصول مختلف سال در شهرها و روستاهای کشورمان هستیم. سیل و آب گرفتگی‌های استان‌های شمالی همچون استان گلستان، استان‌های غربی و حتی جنوبی کشور، طوفان‌های شن در استان‌ سیستان و بلوچستان، طوفانهای دریایی، افزایش شدید دما و همچنین وجود ریزگردها و افزایش گرد و غبار، بارش برف و کولاک شدید و در پی آن مسدود شدن راهها و جاده‌های ارتباطی و... سبب شد تا نیاز به سامانه‌ای جهت پیش بینی وضعیت آب و هوایی بیش از پیش احساس شود. بر این اساس سیستم بهینه‌ای برای اعلام وضعیت آب و هوایی و پیش بینی تغییرات جوی، طراحی و در اختیار کاربران قرار گرفت.

اینک سامانه تلفن گویای سازمان هواشناسی در اکثر استان‌های کشور در حال فعالیت است و به کاربرانی که با شماره‌گیری 134 می‌خواهند از وضعیت هواشناسی استان و شهرستان‌های مورد نظر خود اطلاع یابند، خدمات ارائه می‌دهد.
البته شایان ذکر است که این سامانه‌ها به تعداد کاربران محدودی می‌توانند خدمات ارائه دهند زیرا از خطوط آنالوگ استفاده می‌کنند و ظرفیت پاسخگویی پایینی را دارا هستند، اما با بروزرسانی سامانه تلفن گویای اعلام وضعیت هوا در هر استان می‌توان ظرفیت خطوط و تعداد تماس‌های کاربران را افزایش داد.

 به روزرسانی سامانه‌های هواگوی استان‌ها

همانطور که گفته شد سامانه هواگو 134 در اکثر استان‌های کشور من جمله تهران، اصفهان، خراسان ، گلستان و .... راه اندازی شده است، اما سامانه قدیمی با محدودیت‌‌های بسیاری روبرو است. از جمله محدودیت‌های سامانه قدیمی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. استفاده از خطوط تلفن آنالوگ با محدودیت تعداد خطوط و برقراری تماس همزمان کاربران؛
 2. استفاده از کارت های تلفنی Dialogic؛

طی بررسی‌های انجام شده پیرامون نیاز روز استان‌های ذکر شده به تعداد خطوط بیشتر در سامانه تلفن گویای 134 (هواگو) به علت افزایش کاربران و در نتیجه تعداد تماس‌های همزمان بیشتر با سامانه، نوین ویپ به سازمان هواشناسی استان‌ها پیشنهاد نمود سامانه هواگو 134 مرکز خود را به روز رسانی نموده و از خطوط E1 و سیپ ترانک برای افزایش ظرفیت تماس این سامانه استفاده نمایند.

اینک سامانه تلفن گویای 134 استان گلستان با استفاده از خدمات گروه نوین ویپ به روزرسانی شده و با تبدیل بستر آنالوگ سامانه ۱۳۴ قبلی به بستر دیجیتال E1، ظرفیت خطوط این سامانه از 5 خط به 30 خط افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود طی روزهای آتی تعداد ظرفیت خطوط سامانه هواگوی استان گلستان به 120 خط افزایش یابد.

ساکنین سایر استان‌های کشور همانند استان گلستان نیز می‌توانند از طریق سامانه تلفن گویای «هواگو» با شماره‌گیری 134 به صورت شبانه‌روزی نسبت به دریافت آخرین اطلاعات، داده‎های هواشناسی، پیش‌بینی و هشدارهای آب و هوایی استان خود آگاه شوند.

سازمان‌های هواشناسی سایر استان‌ها جهت اقدام به بروزرسانی و افزایش ظرفیت تماس سامانه هواگوی خود می‌توانند با شماره 91029108_021 تماس گرفته و از مشاره رایگان کارشناسان نوین ویپ، بهره ببرند.

 

بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ