وبلاگ نوین‌ویپ

واژه نامه ویپ

در این مطلب سعی داریم برخی از واژه های پرکابردی که در فناوری ویپ به کار می روند را برای شما عزیزان توضیح دهیم. این کار سبب آشنایی بیشتر شما با فناوری ویپ خواهد شد. امیدواریم بتوانیم در آینده با ارسال مطالبی دیگر این واژه نامه را به طور کاملی گسترش دهیم. همچنین اگر می خواهید به طور مفصل با ویژگی ها و نحوه عملکرد ویپ آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که از دانشنامه ویپ وبسایت ما دیدن فرمایید.

ACD

ACD یا توزیع کننده اتوماتیک تماس، وظیفه مسیردهی به تماس های ورودی به یک سیستم تلفنی را بر عهده دارد.ACD همچنین با عنوان "Automated Call Distribution" نیز شناخته می شود و معمولا بخشی از یک سیستم کامپیوتری تلفنی (CTI) یا یک IP PBX است، وظیفه مسیر دهی تماس ها به گروه ها، اپراتورها و یا دپارتمان های یک سازمان را بر عهده دارد .پیش از این به دلیل هزینه های گزاف به کارگیری سیستم¬هایی که از ACD پشتیبانی می کنند ، این سرویس تنها در سازمان هایی با حجم عظیم تماس های تلفنی دیده می شد، اما امروز به مدد نرم افزارهای مأخذ آزاد -و در راس آنها استریسک- این سرویس در شرکتهای بسیار کوچک نیز قابل استفاده است .

Call/Contact Center

مرکز تماس یا (Call/Contact Center) مرکزی ست جهت تمرکز ارتباط مشتریان با سازمان ها ، که از این طریق سازمان ها می توانند در یک فرآیند صحیح ، اطلاعات مناسب را به مشتریان ارائه کنند و یا از آنان دریافت نمایند . در ساده ترین حالت مرکز تماس از یک مرکز تلفن (PBX) که به نرم افزار مدیریت مشتریان (CRM) متصل شده است، تشکیل می شود . آنچه که میان Call Center و Contact Center تفاوت ایجاد می کند کانال های ارتباطی مشتریان با این دو نوع مرکز تماس است . در Call Center تنها کانال ارتباطی مشتریان و سازمان¬ها از طریق برقراری تماس صوتی ست در صورتی که در Contact Center ابزارهای متفاوتی نظیر پست الکترونیکی ، SMS ، پورتال تحت وب و ... جهت برقراری ارتباط در نظر گرفته می شود. در زبان پارسی از عبارت مرکز تماس جهت هر دو مفهوم (Call Center و Contact Center) استفاده می شود.

Codec

Codec مخفف (Coding/Decoding) و عبارتست از مجموعه روش ها و الگوریتم های فشرده سازی صدا و تصویر جهت انتقال بر رسانه هایی با محدودیت پهنای باند . codec بنا به موارد استفاده های گوناگون ، انواع مختلفی نیز دارد . به عنوان مثال در انتقال صوت ، اگر محدودیت پهنای باند وجود نداشته باشد و کیفیت صوت بالا مورد نیاز باشد از G711 Codec استفاده می شود ، در صورتی که G723 در زمان وجود محدودیت پهنای باند مورد استفاده قرار می گیرد.

DAHDI

DAHDI مخفف عبارت (Digium Asterisk Hardware Device Interface) است، این نام اختصاری از روز نوزدهم ماه می سال 2008 به عنوان جایگزین Zaptel به کار می رود. DAHDI مجوعه از درایورها جهت راه اندازی سخت افزارهای تلفنی با نرم افزار استریسک است.

G.711

G.711 استاندارد فشرده سازی صوت است که در سال 1972 توسط ITU-T استاندارد شده است. این استاندارد همچنین با نام PCM (Pulse code modulation)نیز شناخته می شود و در بسیاری از پروتوکل ها و تکنولوژی مانند (H323) به عنوان استاندارد اصلی انتقال صوت مورد استفاده قرار می گیرد.G.711 در FAXoIP اصلی ترین متد ماژولاسیون است.

IP PBX

مرکز تلفن تحت شبکه (IP PBX, IPBX) سیستمی ارتباطی ست که جهت امکان برقراری ارتباطات صوتی، تصویری و متنی بر بستر شبکه های کامپیوتری طراحی شده است . مراکز تلفن تحت شبکه یا آنچه که به اختصار IP PBX نامیده می¬شود با استفاده از درگاه های مناسب قابلیت برقراری ارتباط با شبکه های مخابراتی مختلف نظیر TDM را دارند . پیش بینی می شود که این مراکز تلفن تا سال 2015 به صورتی پیشرفت کنند که تمامی ابزارهای ارتباطی را فراهم آورند و به کلام واقعی مصداق سیستم های ارتباطات یکپارچه باشند .

VoiceMail

صندوق پست صوتی (VoiceMail, VM, Vmail, VMS) که گاهی اوقات messagebank نیز نامیده می شود ، یک سیستم متمرکز جهت مدیریت پیغام های صوتی ست. با پیشرفت علوم مخابرات و ارتباطات ، صندوق پست صوتی در سیستم های یکپارچه ارتباطی گنجانده شده است . سیستم های یکپارچه ارتباطی می توانند روش های متفاوتی را جهت دسترسی به صندوق پست صوتی فراهم کنند؛ پست الکترونیکی و دسترسی از طریق وب نمونه هایی از این روش های دسترسی هستند.

VoIP

VoIP تکنولوژی انتقال صوت بر روی شبکه های کامپیوتری ست . این تکنولوژی در ابتدا تنها به واسطه صرفه جویی اقتصادی در ارتباطات راه دور عمومیت یافت ، اما امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر و رو به فزونی تکنولوژی شبکه های کامپیوتری ، VoIPدر محدوده وسیع تری از نیازهای ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرد . استاندارد ها و پروتوکل های فراوانی جهت استفاده از این تکنولوژی بسط داده شده است . از H.323 و SIP می توان به عنوان معمول ترین و پر استفاده ترین پروتوکل های این فن آوری نام برد.

Zaptel

پروژه Zaptel از ماه می سال 2008 به DAHDI تغییر نام یافت . DAHDI مجموعه از درایورها جهت نصب و استفاده از سخت افزارهای تلفنی بر روی پلاتفرم استریسک می باشد.

Asterisk

استريسک يک نرم افزار ماخذ آزاد جهت يکپارچه سازي روشهاي ارتباطي (Unified Communications) است که در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در قالب GNU/GPL پايه گذاري شده. استريسک گامی asterisk.jpgاست در جهت عموميت بخشيدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و ...

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره VoIP با بخش پشتیبانی نوین ویپ تماس بگیرید. 88003373-021

برچسب ویپ
بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ