وبلاگ نوین‌ویپ

گیت وی چیست؟ چه کاربردی در راه اندازی سرویس‌های ویپ دارد؟

امروزه شبکه‌های تلفنی مبتنی بر IP، از طرف مدیران شبکه و IT، شناخته شده‌اند و در مزایا و امکاناتی که فراهم می‌کنند، ابهامی وجود ندارد؛ اما راه‌اندازی و مباحث فنی این تکنولوژی و کاربردی کردن آن، همچنان مدیران را در تصمیم‌گیری و انتخاب بهترین راه حل به چالش می‌کشد.
یکی از این مسائل چالش برانگیز، انتخاب راه حل مناسب برای استفاده از خطوط PSTN در بستر IP می‌باشد و این  گیتوی، است که اتصال سیستم تلفنی VoIP به شبکه مخابراتی تلفن آنالوگ را امکانپذیر می‌کند. در واقع گیت وی ها وظیفه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن به بسته‌های دیتا (IP Packet) و بالعکس را بر عهده دارند و تماس‌های VoIP را به مکالمات تلفنی آنالوگ تبدیل می‌کنند.

گیت وی چیست؟

گیت وی دستگاهی است مبدل برای انتقال صدا روی بستر شبکه یا IP. بعضی از گیت وی‌های آی پی خط شهری و برخی دیگر تلفن آنالوگ را قابل استفاده روی بستر شبکه می‌کنند. گیت وی کاربردهای متفاوتی در سانترال VOIP یا همان سانترال تحت شبکه دارد. به عنوان مثال مهمترین کاربرد گیت وی این است که خط تلفن را وارد سانترال تلفنی تحت شبکه کند، که به کاربران اجازه استفاده از خط شهری را دهد.
علاوه‌بر این از دیگر کاربردهای گیت وی برای انتقال خط می‌باشد، به این صورت که محل شرکت شما در جایی است که دسترسی به خط شهری ندارد یا اینکه مخابرات منطقه خط آزاد ندارد. در اینجا می‌توان با استفاده از بستر شبکه، خطی را از مخابرات منطقه‌ای دیگه یا جایی که خط شهری موجود باشد را انتقال بدهیم. که یک گیت وی کار ارسال خط شهری و دیگری کار دریات خط شهری را دارد.

همانطور که می‌دانید دو ساختار کلی سیستم VoIP و سیستم سنتی برای مبحث مکالمات تلفنی وجود دارد. ممکن است در جایی نیاز به استفاده از هر دو سیستم وجود داشته باشد. دستگاهی که اینجا به کمک شما می‌آید گیت وی ویپ است. گیت وی VOIP یک دستگاه سخت افزاری است که ترافیک تلفن معمولی را به بسته‌های داده برای انتقال از طریق اینترنت تبدیل می‌کند.

واسط ارتباطی آنالوگ (ATA) دستگاهی ساده است که استفاده از تلفن‌های آنالوگ معمولی را بدون نیاز به Voice Gateway در شبکه IP Telephony مقدور می‌سازد. هر ATA عموماً دارای یک یا دو ورودی آنالوگ (RJ-11 (FXS و یک پورت LAN جهت اتصال به شبکه کامپیوتری و طبعاً تجهیزات تلفنی است. از یک واسط ارتباطی آنالوگ (ATA) برای اتصال فکس یا حتی به عنوان یک Voice Gateway ساده و ارزان اما دارای محدودیت نیز می‌توان استفاده برد. چراکه به واسطه پورتهای آنالوگ با مراکز تلفن کوچک ارتباط برقرار نموده، یک یا دو داخلی را کلاً به IP تبدیل کرده و در ساختار WAN مورد استفاده قرار می‌دهند.

انواع گیت‌وی‌ ویپ 

  • گیت وی با پورت FXS
  • گیت وی با پورت FXO
  • گیت وی با پورت GSM
  • گیت وی با پورت E1

گیت وی VoIP با پورت‌های FXS

این گیت وی‌ها وظیفه تبدیل تلفن آنالوگ به پکت‌های IP را دارند. همه می‌دانیم که برای استفاده از سانترال تلفنی تحت شبکه باید از خود تلفن تحت شبکه استفاده کرد.
حال این سوال پیش می‌آید که آیا از تلفن انالوگ به هیچ عنوان نمی‌شود روی بستر شبکه استفاده کرد؟ و کسانی که تلفن آنالوگ مخصوصا" شرکت‌های بزگ که کلی هم هزینه برای خریداری این تلفن‌ها شده دیگر نمی‌توانند با استفاده از سانترال تلفنی تحت شبکه، از این تلفن‌ها استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید گفت که با استفاده از FXS Gateway می‌توان از تلفن آنالوگ در سانترال تلفنی VOIP استفاده کرد. این گیت وی‌ها هم از تک پورت شروع می‌شود تا 96 پورت، که بسته به چیدمان میز پرسنل تهیه می‌شوند.

گیت وی VoIP با پورت‌های FXO

این گیت وی‌ها وظیفه تبدیل خط شهری آنالوگ به پکت‌های IP را دارند. به صورتی که برای سیستم تلفنی VOIP یا سیستم تلفنی تحت شبکه قابل فهم باشد. به طور مثال تا زمانی که شما از یک سانترال تلفنی تحت شبکه بدون گیت وی با پورت FXO استفاده می‌کنید، فقط می‌توانید تماس تلفنی با داخل مجموعه خودتون بین همکاران را داشته باشید و نمی‌توانید با خطوط شهری یا بین شهری و یا حتی خارج از کشور تماس داشته باشید.

برای رفع این مشکل شما نیاز به Gatwaye FXO دارید. بر اساس تعداد خط شهری شما یک گیت وی با همان تعداد پورت نیاز دارید.
مثلا" اگر 8 خط شهری دارید شما نیاز به یک گیت وی 8 پورت FXO دارید. معمولا گیت وی‌ها از یک پورت تا 96 پورت می‌باشند، برای تعداد پورت‌های پایین مثلا" 2، 4، 8 پورت گیت وی‌ها رومیزی هستند و برای مدل‌هایی که پورت بالا دارند مثلا" 16،24،48،96 پورت به صورت رک مونت می‌باشند.

گیت وی VoIP با پورت GSM

نوع دیگری از Gateway ها، گیت ویی است که قابلیت استفاده از سیم کارت را به شما می‌دهد. با استفاده از گیت وی GSM، شما می‌توانید از سیم کارت روی سیستم تلفنی تحت شبکه خود استفاده کنید.

با این کار شماره تماس تلفن همراه شما مثل یک خط شهری، توسط گیت وی GSM وارد سانترال تلفنی تحت شبکه یا VoIP شده و شما می‌توانید این شماره تماس را مثل دیگر خط‌های شهری خود به مشتریان اعلام کنید و یا در کارت ویزیت خود ثبت کنید. این روش هم خیلی مفید واقع می‌شود و کارایی متفاوتی برای مشاغل متفاوت ایجاد می‌کند.

به طور مثال اگر خط شهری شما قطع شده باشد و یا شرکت شما جابه جا شده باشد وقتی شماره همراه خود را با استفاده از گیت وی GSM وارد سانترال تلفنی تحت شبکه کنید این شماره همیشه می‌تواند آماده پاسخگویی باشد و مشتریان هیچوقت شرکت شما را از دست نمی‌دهند.

گیت وی VoIP با پورت E1

این مدل از گیت وی‌ها برای خط‌های ایوان که یک شماره با 31 خط (همزمانی) می‌باشد. اینگونه از خطوط 4 یا 5 رقمی می‌باشد. خطوط ایوان هم مثل سایر خطوط 8 رقمی از مخابرات باید گرفت و یک شماره مثلا" 4956 با 31 همزمانی می‌باشد.

حالا این خط یا می‌تواند 2 طرفه باشد یعنی هم ورودی و هم خروجی باهم باشد، یا فقط ورودی باشد و یا فقط خروجی باشد. بر اساس نیاز شما به هر سه صورت امکان خریداری از مخابرات می‌باشد.

خط‌های تلفن شهری 8 رقمی خط‌های آنالوگ بوده و تنها قابلیت برقراری یک تماس را دارند و در صورتی که در حال استفاده باشند و تماس مجددی با این خط‌ها گرفته شود بوق اشغال را می‌شنویم. ولی خطوط دیجیتال یا e1 امکان برقراری 30 تماس همزمان را دارا می‌باشند.
یعنی برای نمونه اگر ما با شماره تماس 4956 در حال گفتگو هستیم همزمان می‌توانیم برای 29 تماس دیگر از این خط استفاده نماییم بدون آنکه این خط اشغال شود.

کاربرد گیت‌وی ویپ

برقراری ارتباط بین خط‌های شهری و سیستم تلفنی ویپ

از مهم‌ترین و مرسوم‌ترین موارد استفاده از این نوع گیت وی‌ها ارتباط خط‌های شهری با سیستم تلفنی ویپ می‌باشد. در همه شبکه‌های ویپ وجود و حضور این گیت وی‌ها واجب می‌باشد.

ارتباط تلفن‌های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن ویپ

اگر از لحاظ هزینه برای کنار گذاشتن گوشی‌های آنالوگ قدیمی و خرید گوشی‌های جدید مشکل دارید با وجود گیت وی‌های ‏اف ایکس اس می‌توانید به راحتی از گوشی‌های قدیمی خود استفاده کنید و هزینه‌ای برای خرید گوشی جدید پرداخت نکنید.

برقراری ارتباط ویپ با سیستم‌های سنتی

در صورتی که زمینه برای جایگزین کردن سیستم پی بی ایکس سنتی با سیستم ویپ وجود ندارد و به صورت کلی دوست دارید سیستم‌های تلفن سنتی خود را کنار بگذارید استفاده از این کیت بهترین راه ممکن است.

انتقال خط‌های شهری آنالوگ

این حالت برای برقراری ارتباط بین شعبه اصلی یک مرکز و سازمان با یکی از شعب آن در مکانی دیگر می‌باشد و در این حالت از این نوع گیت وی‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از گیت وی جی اس ام در صورت نبود امکان استفاده از خط‌های شهری

کاربرد اصلی گیت وی‌های جی اس ام در مکان‌هایی است که امکان دسترسی به خط‌های شهری نباشد و با استفاده از گیت وی‌های جی اس ام می‌توانید با شبکه‌های مخابراتی ارتباط برقرار کنید.

در پایان...

باید گفت مزیت اصلی گیت وی، کارآیی آن و انعطاف پذیری آن است. زیرا گیت وی ویپ اتصال سیستم تلفنی VoIP به شبکه مخابراتی تلفن آنالوگ را امکان پذیر می‌کند. این گیت وی‌ها وظیفه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن به بسته‌های دیتا (IP Packet) را برعهده دارند. همچنین گیت وی‌ها عکس این عمل را نیز انجام می‌دهند و تماس‌های VoIP را به مکالمات تلفنی آنالوگ تبدیل می‌کنند.
به‌علاوه به افزایش بهره‌وری در یک سیستم ارتباطی تجاری کمک می‌کند، اگر قصد خرید یک گیت وی مناسب دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت نوین ویپ مراجعه نمایید و یا با کارشناسان نوین ویپ از طریق شماره 91029108-021 ارتباط حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ