وبلاگ نوین‌ویپ

تفاوت سانترال و voip چیست؟ کدام را انتخاب کنیم؟

آشنایی با تکنولوژی ویپ و سانترال برای شرکت‌هایی که نیازمند ارتباطات مشتریان و کارمندان هستند، امری ضروری است. در گذشته‌ای نه چندان دور ارتباطات از طریق تلفن و خطوط PSTN انجام می‌گرفت که در این نوع سیستم‌ها از سیگنال‌های صوتی آنالوگ و کابل‌های مسی استفاده می‌شد و هزینه‌های بالایی را در پی داشت.
سپس با ظهور اینترنت انقلابی در زمینه ارتباطات پدید آمده و باعث شده تا بشر امروزه بتواند با استفاده از کامپیوتر و اینترنت با سایر افراد ارتباط برقرار کند. در این مقاله سعی بر آن داریم تا به معرفی دو تکنولوژی voip و سانترال و تفاوت آن‌ها با یکدیگر بپردازیم.

تلفن ویپ (voip) چیست؟

همانطور که گفتیم پیش از بروز اینترنت تماس‌های تلفنی بر روی بستری به نام «PSTN» انجام می‌شد که یک شبکه عمومی برای تلفن بود. برقراری تماس از این طریق هزینه‌های بالایی را در پی داشت. با ظهور اینترنت شرایط تغییر کرد و تلفن‌هایی با تکنولوژی ویپ پدید آمدند. سیستم تحت شبکه، تکنولوژی انتقال صدا است که بر روی بستر شبکه کار می‌کند به طوریکه تماس تلفنی روی شبکه‌ای به نام «IP» انجام می‌شود. در واقع در این تکنولوژی می‌توان بدون سیم کشی از تعداد بالای شماره‌های داخلی استفاده کرد.

به طورکلی به سبب ماهیت دیجیتالی سیستم ویپ (voip) پیاده‌سازی و پردازش هرگونه عملیاتی بر روی آن به طور ساده و راحت صورت می‌پذیرد و به همین علت است که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده تلفن‌های سنتی به ارتباطات تحت شبکه روی آورده‌اند تا بتوانند با استفاده از پروتکل‌های خاص با سرویس‌های تحت شبکه دیگر تعامل داشته باشند.

نصب و راه اندازی ویپ به دو صورت امکان پذیر است. ویپ می‌تواند به صورت فیزیکی و یا به صورت نرم افزاری مورد استفاده قرار گیرد. در حالت فیزیکی ویپ روی یک دستگاه به صورت رکموند و یا دستگاه‌هایی با برندهای تجاری پاناسونیک و... استفاده می‌شود. در استفاده ویپ به طور فیزیکی لزومی ندارد که امنیت و پایداری بررسی شود، زیرا اگر ویپ توسط برندهای تجاری ساخته شود تمام مسائل امنیتی برای آن در نظر گرفته می‌شود، اما اگر از حالت نرم افزاری ویپ استفاده می‌کنید باید نرم افزار را بر روی یک سرور جداگانه نصب کنید، از این رو لازم است تا مسائل مربوط به امنیت و پایداری آن به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

تلفن سانترال چیست؟

سانترال یا مرکز تلفن دستگاهی است که همانند یک مخابرات عمل می‌کند و باید به طور فیزیکی تهیه شود. کاربرد آن بهبود ارتباطات کارمندان و مشتریان در شرکت‌ها است. در واقع هر شرکتی به تلفن سانترال نیاز دارد تا بتواند ارتباطات داخلی و خارجی خود را مدیریت کند. تنظیمات دستگاه‌های سانترال از طریق کامپیوترها صورت می‌گیرد.
این دستگاه‌ها چند دهه است که در ایران مورد استفاده قرار گرفته‌اند و بیشتر برای ارتباطات داخلی سازمان‌ها و پیاده‌سازی تلفن گویا مورد استفاده قرار می‌گیرند. سانترال‌ها در برندهای مختلفی نظیر پاناسونیک، کارین، اریکسون و... در بازار موجود هستند که بسته به نوع نیاز و بزرگی و کوچکی سازمان یکی از مدل‌های پرظرفیت و یا کم ظرفیت استفاده می‌شوند.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن ویپ 

  • سیستم تلفنی تحت شبکه امکان تماس‌های بین المللی را از طریق سرویس دهندگان ویپ فراهم می‌سازد و تماس‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود و برای شرکت‌هایی که دارای شعبات داخلی و خارجی می‌باشند بسیار مناسب است چراکه می‌تواند بین تمامی پرسنل ارتباطات رایگان صورت گیرد.
    این در صورتی است که هزینه ارتباطات از طریق سیستم سانترال طبق تعرفه‌های مخابراتی تعیین می‌گردد که هزینه‌های بسیار زیادی را به صورت ماهانه در پی خواهد داشت.
  • اتصال به شبکه از دیگر ویژگی‌های کاربردی سیستم ویپ است. در واقع شما برای اتصال به تلفن‌های سانترال دیگر نیازی به کابل کشی ندارید و می‌توانید از همان کابل شبکه متصل به کامپیوتر استفاده کنید که این خود نوعی صرفه جویی درهزینه‌هاست.
  • قیمت گوشی‌های تلفن در سیستم ویپ و سانترال اختلاف چندانی ندارند، از این رو هیچ کدام نسبت به دیگری در این زمینه برتری خاصی ندارند.
  • تکنولوژی ویپ برای سازمان‌هایی که نمی‌خواهند ازهمان ابتدا به تعداد بالا گوشی تهیه کنند و هزینه‌های زیادی را متحمل شوند، تلفن‌های نرم افزاری ویندوزی را ارائه می‌دهد به طوری که تنها با نصب نرم افزار بر روی سیستم پرسنل و داشتن یک هدفون می‌توان تمامی امکانات گوشی را بدون هیچ کم و کسری بر روی سیستم پیاده کرد.
  • در سیستم تلفنی ویپ چنانچه شما مایل به افزایش خطوط تلفنی خود باشید این کار بدون صرف هیچگونه هزینه و به صورت نرم افزاری صورت می‌گیرد، اما در سیستم سانترال افزایش خطوط تلفن نیازمند ماژول‌های گران قیمت است و حتی در برخی موارد برای انجام این کار بایستی یک «PBX» جدید خریداری شود.
  • در سیستم ویپ جابه جایی میز کار به آسانی انجام می‌پذیرد به این صورت که اگر پرسنل نیاز به جابجایی میز خود داشته باشد تنها تلفن خود را بر می‌دارد و به میز جدید منتقل می‌شود. این در صورتی است که جا به جایی سیستم سانترال با نصب زمان بر و مجدد شماره داخلی شخص امکان پذیر است.
  • باتوجه به این که امروزه بسیاری از سازمان‌ها فعالیت خود را به صورت مشاغل دورکار انجام می‌دهند، سیستم ویپ این امکان را برای سازمان فراهم می‌سازد تا پرسنل بتوانند در خانه به کلیه تماس‌ها پاسخ دهند اما سیستم تلفن سانترال در این زمینه هیچگونه عملکردی ندارد.

مزایای voip نسبت به سانترال 

نصب و راه اندازی ساده

سیستم‌های ویپ دارای رابط کاربری بر پایه وب هستند از این رو در هر مکان روی شبکه برای اعمال تغییرات می‌توان به سیستم وب دسترسی داشت در صورتی که در سیستم سانترال باید از طریق نرم افزارها و کدهای مخصوص از روی تلفن برنامه ریزی شوند.

پشتیبانی از ویژگی IVR

به سازمان‌هایی که دارای چند بخش باشند این قابلیت را ارائه می‌کند که بتوانند برای ارتباط بین بخش‌های مختلف خود یک منوی صوتی ایجاد کنند. مثلا اگر سازمان از بخش‌های مالی، آموزش، پشتیبانی تشکیل شده است، مشتری با تماس با مجموعه بتواند با شماره گیری داخلی مورد نظر ارتباط برقرار کند.

ویژگی صف انتظار

در صورت اشغال بودن داخلی مورد نظر مشتری می‌تواند تا برقراری تماس در صف انتظار باشد و تماس را نگه دارد تا در زمان آزاد شدن خط تماس برقرار شود.

گزارش گیری و ضبط مکالمات

در سیستم ویپ امکان ضبط تمامی مکالمات وجود دارد و از این رو سازمان می‌تواند تمامی مکالمات و تماس‌ها را مدیریت کند.

افزایش بازدهی کیفیت خدمات به مشتریان

سیستم‌های ویپ از بستر «IP» استفاده می‌کنند و می‌توانند به راحتی با سرورها و نرم افزارهای دیگر در ارتباط باشند. مثلا سیستم‌های ویپ امکان اتصال به سرویس‌های CRM، ERP و... را دارند.

امکان برقراری ارتباط از طریق کنفرانس

استفاده از سیستم ویپ برای برقراری ویدئو کنفرانس‌ از راه دور بسیار مقرون به صرفه است.

عدم محدودیت در استفاده از برندی خاص

در سیستم‌های سانترال برای حفظ کارایی پیشنهاد می‌شود که اجزا سیستم مانند گوشی کاربران و دیگر سیستم‌های مکمل از همان برند سانترال انتخاب شوند اما در سیستم‌های ویپ هیچگونه محدودیتی برای انتخاب برند وجود ندارد. زیرا تمام تجهیزات مرتبط در این سیستم بر اساس استاندارد SIP ساخته می‌شوند و شما می‌توانید تجهیزات مورد نظر (تلفن، سرور، گیت وی و...) را از برندهای متفاوت تهیه کنید در حالی که هیچگونه تغییری در کاراریی سیستم شما پدید نخواهد آمد.

در پایان باید گفت

به طور کلی جواب قاطعی برای این که کدام سیستم بهتر است وجود ندارد. همانطور که مشخص است شرایط در سازمان‌های مختلف کاملا متفاوت بوده و مزایای سیستم تلفنی ویپ به شرایط سازمان مورد نظر بستگی دارد. برای مثال اگر شرکت شما یک کسب و کار کوچک است و امکانات سانترال‌های آنالوگ همانند تلفن گویا و برقراری ارتباطات داخلی برای شما کافی است و همچنین زیر ساخت شبکه ندارید، استفاده از سیستم سانترال به طور قطع گزینه بهتری برای شما خواهد بود. اما اگر کسب و کار شما بزرگ و دارای چندین شعبه باشد قطعا سیستم ویپ برای شما مناسب‌تر است.
از آنجا که انتخاب نوع سیستم تلفن برای سازمان‌ها و شرکت‌ها با توجه به هدف مورد نظر سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است ما به شما توصیه می‌کنیم تا با مشاوران با تجربه نوین ویپ تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی آن‌ها در زمینه خرید تجهیزات ویپ بهره‌مند گردید. برای کسب آگاهی بیشتر نیز می‌توانید به سایت نوین ویپ به آدرس www.novinvoip.com مراجعه کنید.

بدون دیدگاه
مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ