دانش‌نامه ویپ

اطلاعات کامل ویپ به فارسی

با معایب استفاده از فناوری VoIP آشنا شوید؛

VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا بر روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می‍آورد.

افراد با کمک فناوری ویپ، تبادل اطلاعات (تصویر، صدا و مستندات) را به راحتی انجام می‌‌دهند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی از طریق اینترنت به گفتگو با یکدیگر می‌پردازند.

علی رغم مزایای فراوان و کاربردهای موثر VoIP، اما این فناوری در نوع خود دارای معایبی نیز می‌باشد.

معایب فناوری ویپ

برخی از مواردی که سبب کاهش عملکرد خدمات ویپ می شود عبارت است از:

  • عدم ارائه خدمات در هنگام قطع برق

در هنگامی که قطعی برق وجود دارد سامانه تلفن معمولی از طریق خط تلفنی همچنان در درسترس است که این موضوع در ارتباط با فناوری های IP امکان پذیر می باشد چرا که زمانی برق نباشد خدمات تلفنی ویپ هم وجود ندارد.

برای این که در هنگام قطع برق بتوانید با استفاده از خدمات ویپ استفاده نمایید نیازمند نصب یک منبع تغذیه بدون قطعی یا مولد در محل هستید. بایستی به یاد داشته باشید که بسیاری از پذیرندگان اولیه ویپ کاربران سایر خدمات تلفنی مانند PBX و تلفن های بی سیم هستند که با برق تغذیه می شوند و توسط شرکت های مخابراتی نیز پشتیبانی نمی شوند.

  • تماس‌های ضروری

نگرانی مهم دیگری که در ارتباط با مکالمات ویپ وجود دارد مربوط به تماس های ضروری است. سامانه های تلفنی سنتی می توانند موقعیت شما را ردیابی نمایید و تماس های ضروری را به نزدیک ترین مرکز تماس هدایت دهند که در آنجا اپراتور می تواند موقعیت شما را در وضعیتی که قادر به مکالمه نیستید را شناسایی نماید.

هرچند به این دلیل که تماس صوتی مبتنی بر IP در واقع انتقال داده میان دو IP آدرس و نه آدرس فیزیکی است در حال حاضر از طریق ویپ نمی توان محل ایجاد تماس ویپ را شناسایی کرد. اگرچه بسیاری از شرکت ها تلاش کرده اند که بتواندد تماس های ضروری را در خدمات خود جای دهند، اما این موضوع همچنان به عنوان معضل معمی در پیش روی فناوری ویپ قرار دارد.

  • قابلیت اطمینان

از آنجا که فنآوری ویپ بر بستر ارتباطات اینترنتی قرار دارد، خدمات ویپ تحت تاثیر کیفیت و اطمینان پذیری خدمات اینترنت پهن باند و گاهی اوقات محدودیت های رایانه شخصی قرار دارد. ارتباطات اینترنتی ضعیف و ازدحام ترافیکی سبب افت کیفیت تماس صوتی می شود.

اگر در هنگام برقراری تماس ویپ از رایانه خود استفاده نمایید، خواهید دید که کیفیت صدا به طور مشخصی افت می کند. البته این موضوع در شبکه هایی که دارای ازدحام ترافیکی بالایی است و همچنین فاصله بین نقاط انتهایی در حال کار زیاد است قابل توحه تر است.

  • کیفیت صدای ویپ

فناروی ویپ به مقدار کمی سبب افزایش کیفیت صدا می شود که البته در همه موارد این طور نیست. سطح کیفیت خدمات (QoS) ویپ به عوامل متعددی وابسته است که بخشی از آن ها عبارتند از : ارتباط پهن باند، سخت افزار ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات، مقصد تماس و غیره.

با این که روز به روز تعداد افرادی که از کیفیت تماس های صوتی بر مبنای ویپ استفاده می کنند، افزوده می شود اما همچنان برخی از کابران به دلیل انتظار بیش از حد در هنگام برقراری تماس از این خدمات شکایت دارند.

  • امنیت

امنیت مهم ترین نگرانی در ارتباط با فنآوری ویپ همانند سایر فنآوری های اینترنتی است. مهمترین مسائل امنیتی که در ارتباط با ویپ وجود دارد عبارت اند از : شناسایی و سرقت خدمات، ویروس ها و برنامه های مخرب، اختلال در خدمات و غیره.

همچنین مشتریان خانگی برای برقراری و دریافت تماس های تلفنی که معمولا بین المللی است می بایست از هدست ها استفاده نمایند اما این موضوع زمانی که از تلفن های آنالوگ برای ارائه چنین خدماتی استفاده شوند، تغییر می کنند.

فهرست مندرجات

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ