دانش‌نامه ویپ

اطلاعات کامل ویپ به فارسی

زبان نشانه‌گذاری تجزیه گفتار یا استاندارد SSML چیست؟

زبان نشانه‌گذاری تجزیه گفتار (SSML) یک زبان نشانه‌گذاری مبتنی بر XML است که برای کاربری‌های تجزیه (سنتز) گفتار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد پیشنهادی از طرف کارگروه W3C است.

کاربرد استاندارد SSML

استاندارد SSML اغلب به اسکریپت های VoicXML افزوده می‌شود تا سامانه‌های تلفنی تعاملی را راه‌اندازی نماید. هرچند ممکن است به تنهایی نیز استفاده شود که نمونه‌ای از آن، ایجاد کتاب‌های صوتی است.

SSML ها در کاربردهای دسکتاپی سایر زبان‌های نشانه‌گذاری نیز محبوب هستند. نمونه هایی از این دست فرمان‌های گفتاری افزوده شده در اپل و نشانه‌گذاری متن به گفتار TTS) SAPI) مایکروسافت که یک زبان XML است، می باشند.

استاندارد SSML بر مبنای نشانه گذاری جاوا (JSML) قرار دارد که توسط شرکت Sun Microsystem توسعه داده شده است. هرچند که پیشنهاد فعلی توسط بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه تجزیه گفتاری، توسعه داده شده است.

این استاندارد به صورت مجازی تمام ویژگی‌های تجزیه را پوشش می‌دهد. اگرچه برخی از حوزه‌ها همچنان نامشخص باقی مانده است، لذا هر سازنده انوع مختلفی از زبان را می‌پذیرد.

همچنین در نبود نشانه‌گذاری انتظار می رود که خود تجزیه‌کننده، عملیات تغییر متن را انجام دهد. بنابراین SSML استانداردی قطعی بر حسب زبان C یا حتی پروتکل HTTP است.

فهرست مندرجات

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ