دانش‌نامه ویپ

اطلاعات کامل ویپ به فارسی

استریسک (Asterisk) چیست؟

Asterisk یک ساختار PBX نرم افزاری کامل است و بر پلتفورم های Linux، BSD، ویندوز و OSX اجرا می‌شود. تمامی ویژگی هایی که از یک PBX و حتی بیشتر را فراهم می‌کند.

Asterisk عملیات صوت بر بستر IP را در چهار پروتکل انجام می دهد و تقریبا با تمامی تجهیزات تلفن مبتنی بر استانداردهای تلفنی و با استفاده از تجهیزات ارزان قیمت همکاری می‌کند.

ویژگی‌های استریسک

Asterisk خدمات پست صوتی را به همراه فهرست، کنترل صوتی، پاسخگویی صوتی تعاملی و صف بندی تماس را ارائه می دهد. این نرم افزار از تماس سه طرفه، خدمات شناسه تماس، ADSI، IAX، SIP، H.323 (به عنوان کلاینت و سرور)، MGCP (تنها مدیریت تماس) و SCP/Skinny پشتیبانی می کند.

Asterisk برای برقراری ارتباط صوت بر بستر IP نیاز به هیچگونه سخت افزار اضافی ندارد، هرچند که به عنوان یک راه انداز استاندارد انتظار می رود که سخت افزار ساختگی به عنوان یک مکانیزم زمان بندی غیر متحرک (برای کاربرد های معینی مانند برگزاری کنفرانس) پیاده سازی نماید.

یک یا چندین ارائه دهنده خدمات ویپ می توان برای برقراری تماس ورودی/و یا خروجی استفاده کرد و تماس های ورودی می توانند توسط یک ارائه دهنده خدمات ویپ کاملا متفاوت دیگر مدیریت شود.

کاربرد Asterisk

Asterisk برای برقرای ارتباطات داخلی توسط تجهزات تلفنی آنالوگ و دیجیتال از تعدادی از سخت افزار ها پشتیبانی می کند که بیشتر آن ها سخت افزار هایی هستند که توسط شرکت حامی استریسک یعنی Digium ساخته می شود.

Digium دارای رابط های T1 و E1 برای ارتباطات داخلی خطوط PRI و کانال ها است. علاوه بر این کارت های آنالوگ FXS و FXO برای موارد کوچک وجود دارد.

در نهایت دستگاه های مستقلی وجود دارند که محدود وسیعی از کار ها مانند ارائه پورت های FXS و FXO را انجام می دهند که به راحتی به شبکه LAN متصل می شود و به Asterisk به عنوان یک دستگاه موجود ثبت نام می شود.

فهرست مندرجات

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ