دانش‌نامه ویپ

اطلاعات کامل ویپ به فارسی

کارت تلفن آنالوگ (ATA) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کارت تلفن آنالوگ (ATA) دستگاهی است که برای اتصال تلفن‌های آنالوگ معمولی، دستگاه‌های فکس و سایر دستگاه‌های مشابه به یک سامانه تلفنی دیجیتال یا شبکه تلفنی بر بستر ویپ (VOIP) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تجهیزات دستگاه ATA

دستگاه ATA معمولا دارای آداپتور تغذیه داخلی یا خارجی، یک درگاه (پورت) شبکه و یک یا چند پورت تلفنی (FXS) است. همچنین دارای رابط FXO برای دسترسی جایگزین به یک خط تلفن ثابت معمولی نیز می‌باشد.

این دستگاه امکاناتی چون شماره‌گیری تون، تولید زنگ، منبع تغذیه DC، اطلاعات شناسه تماس‌گیرنده و سایر استانداردهای سیگنال‌دهی خط تلفن برای تلفن متصل شده به یک پورت تلفنی را به همراه دارد.

رابط دیجیتالی ATA معمولا از یک پورت برای اتصال به شبکه پروتکل اینترنت (IP) استفاده می‌کند و دارای یک پورت USB برای اتصال به یک یک رایانه شخصی است.

کاربرد کارت تلفن آنالوگ یا مبدل VoIP

با استفاده از دستگاه کارت تلفن آنالوگ یا مبدل VoIP می‌توان تلفن معمولی را به سرور ویپ متصل نمود.

دستگاه ATA با سرور از طریق پروتکل‌هایی چون H.323، SIP، MGMP، SCP یا IAX ارتباط برقرار می‌کند و سیگنال صوتی را توسط کدک‌های صوتی چون G.711، G.729، GSM، ILBC و سایر کدک‌ها کدگذاری می‌کند.

از آنجا که ATA به صورت مستقیم با سرور ویپ ارتباط برقرار می‌کند، لذا نیاز به هیچ رایانه شخصی یا نرم افزار مانند تلفن نرم افزاری ندراد. توان مصرفی این دستگاه بین ۳ تا ۵ وات است که البته به مدل و برند دستگاه وابسته است.

فهرست مندرجات

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ